3.png

ABOUT US

Impact Models je novou mateřskou agenturou zabívající se modelingem. Založena byla v roce 2020 Erosem Pioltinim společně s jeho ženou Šárkou Slezákovou.

 


Eros má dvanáctileté zkušenosti v hledání nových tváří pro jednuz nejprestižnějších a největších agentur ve světě módního průmyslu. V té době objevil mnoho dnešních takříkajíc top modelek.

 


Šárka působila ve světě modelingu téměř šestnáct let. Během své modelingové kariéry pracovala i pro jedny z nejúspěšnějších designérů té doby. Zde je ukázka i jedné z jejích

posledních kampaní, pro kterou pracovala.

 


Její zkušenosti z dlouholeté práce modelky a empatické cítění zaručí mladým lidem příjemnou a úspěšnou spolupráci.
Agentura se zam
ěřuje především na individuální přístup k jednotlivým modelkám v závislosti na typu krásy a osobnosti.

 

Spolupracuje s velmi významnými a prestižními agenturami po celém světě (především města Milán, Paříž, Londýn, New York, Los Angeles, Istanbul a mnoho dalších).

 

 

Cílem agentury je najít skrytý potenciál modelky a nabídnout ji tu nejlepší příležitost a dosáhnout tak toho nejlepšího iMPACTU v módním průmyslu.

Impact  Models is a new mother agency based in Czech Republic and Milan founded in 2020  by Eros Pioltini and his wife Sarka.

Eros is a long time talents scout and agent who spent  the last 12 years working at Women Models Management  one of the biggest and most prestigious agencies in the fashion world.

During his experience  discovered and believed in what was just a visions  at the beginning, and along with good management strategy,they become what are today called top models.

Sarka has been  modeling  for nearly 16 years. She  worked with some of the best designers in the industry  and here some of her latest campaigns 

Her experience as well as deep empathy to young people guarantee successful & trustful cooperation.

We are strongly focus on individual approach for each and every of our model, depending on type of beauty and personality .

We work with the  major and most prestigious agencies around the world in Milan, Paris, London, New York, Spain, Japan, China, Instanbul, Los Angeles,  and many others.

Our purpose is to scout and place models, and unlock their hidden potential.

Helping them to reveal their powerful inner nature, and achieve  the best iMPACT in fashion industry.